Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı hangisi?

Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı  kimdir Sorusunun doğru Cevabı Kubilay'dır? Kubilay hakkında ...

Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı  kimdir Sorusunun doğru Cevabı Kubilay'dır? Kubilay hakkında merak edilen konulara yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Cengiz
Kubilay
Hülagü
Çağatay


Cengiz Han'ın torunu olan Kubilay Han, Çin'i fethederek topraklarına katmıştır.
Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı hangisi?
Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı hangisi?

Cengiz Han'ın torunu olan Kubilay Han, 23 Eylül 1215 tarihinde Moğolistan'da doğdu. Babasının adı Toluy, annesinin adı Sorghaghtani Beki'dir. Mengü, Hülagü ve Arık Böke adlarında kardeşleri vardı. Cengiz Han'ın 1227 yılında ölümünün ardından oğlu Ögedey imparatorluğun başına geçti. Ögedey'dan sonra 1246'da Güyük, 1251'de Mengü ve 1259'de Kubilay Han hükümdar seçildi.

1251 yılında Moğol İmparatorluğu'nun seçilen Mengü Han, Kubilay'ı Doğu ülkelerine sefere gönderdi. Kubilay Han büyük bir ordu ile Xi'an'ı ele geçirdi. Daha sonra Çin eyaletlerini topraklarına kattı. 1258'de Yunnan ve Sichuan bölgelerine sefere çıktı.

11 Ağustos 1259 tarihinde Mengü Han'ın ölüm haberini seferdeyken aldı. Fakat geri dönmeden Wuhan'daki kuşatmasına devam etti. Bu dönemde kardeşi Arık Böke'nin yönetimi ele geçirmeye çalıştığını öğrenince Song Hanedanlığı ile barış imzalayarak yönünü Moğolistan'a çevirdi. 1260 yılında Kubilay ve kardeşi kendilerini hükümdar ilan etti.

İki kardeşin 3 yıl süren mücadelesi Kubilay'ın zaferiyle sonuçlandı.  

Çin-Moğol İmparatorluğunu kurdu

Çin-Moğol İmparatorluğu Kubilay Han tarafından kurulmuştur. 1260-1294 yılları arasında hükümdarlık yapan Kubilay önce Siang Yang'ı ele geçirdi. Daha sonra Çin eyaletlerini topraklarına kattı. 1264'te Pekin'i merkez yaptı. 1280 yılında tüm Çin'i fethetti. Kubilay'ın devletinin sınırları Çin dışında Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve Polonya'ya kadar uzanmaktaydı. Çin tarihinde bu sülaleye Yuan Hanedanı denilmekteydi. Bu hanedanlık 1369 yılına kadar Çin'e hakim olmuştur.

Öte yandan Kubilay Han, Japonya, Annam ve Çampa'ya yaptığı seferlerde başarılı olamamıştır. Kubilay, 1293 yılında Endonezya'ya bir sefer düzenleyerek Cava'yı ele geçirdi. Kubilay Han 18 Şubat 1294 tarihinde Khanbaliq'de (Pekin) 79 yaşında öldü.

Etkileri

Güçlü bir hükümdar olan Kubilay Han'ın hayatı büyük savaşlarla geçti. Döneminde Güney Hint, Doğu Afrika ve Madagaskar'dan yeni sanatlar öğrenildi. Sarayında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen gezginler, bilim adamları, sanatçılar, yöneticiler ve diplomatlar bulunmaktaydı. Bu topluluğun en seçkin kişilerinden biri de Marco Polo'dur.

Dünyaca ünlü bir gezgin olan Marco Polo buradaki anılarını yazdığı eserinde Kubilay'ın görkemli sarayını, büyük av partilerini, renkli şölenleri, vergi düzenini ve bilim ile sanata verilen değeri tarafsız bir şekilde anlatmaktadır.

Marco Polo'nun babası ve amcası Papa IX Gregorius tarafından 1271 yılında Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirildi. Uzun bir yolculuk sonrasında Marco Polo ve ekibi Pekin'e ulaştı. Marco Polo'dan etkilen Kubilay onu özel elçisi yaptı ve çeşitli uzak bölgelere yolladı. Marco, 17 yıl boyunca Doğu ülkelerini gezerek dört dil öğrendi.

Öte yandan Kubilay Han Çin'de büyük projeler yaptırmıştır. Birçok kamu binasını tamir ettirdi. Çin'de ilk defa kağıt para kullanımını başlattı. Çin sanatının gelişmesini destekledi. Ancak Moğol yaşam tarzını Çin'de uygulamaya çalışması buradaki kültürel ve sosyal yaşamda bazı çatışmalara yol açmıştır.

Eşleri

Kubilay Han'ın ilk eşinin adı Chabi'dir. Eşi 1281 yılında ölmüştür. Bu evlilikten Jingim, Nomugan, Mangala, Dorji Khan, Toghan Khan, Khulan-Temur, Khan Khutugh beki Khan, Qughchu Khan, Saqulghachi Khan, Tsever Khan, Aychi Khan, Khungjil Khan adında çocukları oldu.

İkinci eşi olan Nambui ile 1286 yılında evlendi. (Kaynak https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Kubilay_Han)

YORUMLAR

Ad

Beni Bırakma,52,Dizi Fragman,88,Dizi Haberleri,226,Dizi Kıyafetleri,10,Dizi Müzikleri,91,Dizi Oyuncuları,86,Dizi Özetleri,3,Elif Dizisi,4,Makaleler,91,Reyting Sonuçları,8,Survivor 2019,5,Şarkı Sözleri,1080,Yarışma Haberleri,64,Yemekteyiz,31,Yemin Dizisi,12,Zuhal Topalla Sofrada,22,
ltr
item
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi: Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı hangisi?
Marco Polo'nun sarayına elçi olarak gittiği özel elçi olan moğol hanı hangisi?
https://2.bp.blogspot.com/-RxmqUKb7Imo/W1ZIaelkPsI/AAAAAAAABl0/44f4J00vsPkHgtpwY1FHLChm1R5L1P58wCLcBGAs/s640/kubilay-han.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-RxmqUKb7Imo/W1ZIaelkPsI/AAAAAAAABl0/44f4J00vsPkHgtpwY1FHLChm1R5L1P58wCLcBGAs/s72-c/kubilay-han.jpg
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi
https://www.dizifragmani.tv/2018/07/marco-polo-in-sarayna-elci-olarak-giden.html
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/2018/07/marco-polo-in-sarayna-elci-olarak-giden.html
true
505482392627087628
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Daha fazla oku cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayın Hepsini gör SİZİN İÇİN ÖNERİLEN Etiket Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Ana Sayfaya Dön PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın