Origami Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi Nedir?

Origami Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi Nedir? Orgami, Japon kültürüne ait olan kağıt katlama sanatıdır. Kağıtlar katlanarak estetik algı yaratan şekiller meydana getirilir.

Origami Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi Nedir?

Orgami, Japon kültürüne ait olan kağıt katlama sanatıdır. Kağıtlar katlanarak estetik algı yaratan şekiller meydana getirilir. Origami sanatı icra edilirken makas, yapıştırıcı ya da herhangi bir dış şekillendirici kullanılmaz. Origami sanatı tamamen kağıt ve el becerisine dayanır. Kişinin hayal gücü ile doğru orantılı sonsuz sayıda şekil çıkabilmektedir.

Origami Tarihinde Turna Kuşu 

Hiroşima nükleer faciasının ardından origami sanatının en önemli şekli ise, kağıt katlanarak yapılan turna kuşu olmuştur. Hiroşimada bomba sebebi ile kansere yakalanarak ölen küçük bir kız çocuğu, kanserle savaştığı dönemler boyunca origami sanatına saklanmış ve umudu hatırlattığı için kendine durmadan kağıt katlayarak turna kuşları yapmıştır. Küçük kızın vefatının ardından origami sanatı turnayı kendinde simgeleştirerek devam etmiştir. Turnanın birçok kültürde de yeri vardır. Oldukça eski çağlardan günümüze kadar birçok topluluk turna kuşunu simgeleştirmiştir. Japonların geçmişinde de Turnanın daha önceden mevcut bir yeri bulunmaktaydı. Zaten kültürde yer alan bu kuş, Hiroşima felaketinin ardından origami sanatının da simgesi haline geldi.

Origami Sanatının Yapılışı ve Türleri Nelerdir?

Origami sanatının da tüm sanatlarda olduğu gibi çeşitli teknikleri vardır. Kağıt katlama biçimleri ve aşamaları tek tek adlandırılmış ve öğretilebilir bir beceri olarak da işlenmiştir. Origami türleri ise kullanılan kâğıt miktarı ve biçimlerine göre farklılık gösterir. Tek ve düz bir kağıttan elde edilen origami sanatına klasik origami adı verilir ve bu teknikle genellikle bazı hayvanlar oluşturulabilir. 

Üç boyutlu şekillerin meydana çıkarılması içinse birden fazla kağıt parçası gerekir. Bu biçimde çoklu kâğıtla yapılan origami sanatına ise Modüler Origami ismi verilir.  Yapılan hayvanların daha gerçekçi bir görünümde olmasını sağlamak içinse kağıt ıslatma tekniği kullanılır. Islanan kağıt kuru kağıttan çok daha rahat şekil alır ve hayvan figürleri çok daha gerçekçi bir görünümde olur. Bu biçimde kağıt ıslatma tekniği ile yapılan origamilere ise Islak Katlama İle Origami adı verilir. 

YORUMLAR

Ad

Beni Bırakma,54,Dizi Fragman,88,Dizi Haberleri,228,Dizi Kıyafetleri,10,Dizi Müzikleri,94,Dizi Oyuncuları,88,Dizi Özetleri,3,Elif Dizisi,4,Makaleler,91,Reyting Sonuçları,8,Survivor 2019,5,Şarkı Sözleri,1070,Yarışma Haberleri,63,Yemekteyiz,31,Yemin Dizisi,14,Zuhal Topalla Sofrada,22,
ltr
item
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi: Origami Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi Nedir?
Origami Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi Nedir?
Origami Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi Nedir? Orgami, Japon kültürüne ait olan kağıt katlama sanatıdır. Kağıtlar katlanarak estetik algı yaratan şekiller meydana getirilir.
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi
https://www.dizifragmani.tv/2018/12/origami-nedir-nasil-yapilir-turleri-ve-tarihcesi-nedir.html
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/2018/12/origami-nedir-nasil-yapilir-turleri-ve-tarihcesi-nedir.html
true
505482392627087628
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Daha fazla oku cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayın Hepsini gör SİZİN İÇİN ÖNERİLEN Etiket Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Ana Sayfaya Dön PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın