Astım Neden Ortaya Çıkar Astım Nedir

Astım nefes darlığı nöbetleriyle seyreden bir solunum hastalığıdır.Bronşlar (yanı solunum yolları)bazı uyaranlara cevap olarak kasılırlar...


Astım nefes darlığı nöbetleriyle seyreden bir solunum hastalığıdır.Bronşlar (yanı solunum yolları)bazı uyaranlara cevap olarak kasılırlar, iç çapları normale göre daralır.Sağlıklı şahıslarda meydana gelen bu cevap oldukça az miktardadır ve herhangi bir solunum güçlüğü hissedilmez.Fakat astımlı bir şahısta bronşların söz konusu uyaranlara karşı Kesilip daralması fazla miktarlarda olur ve bronşların yaygın olarak daralmasıyla solunum güçlüğü ortaya çıkar. Solunum yollarının daralma miktarı, uyrının cinsine , miktarına göre veya kişiden kişiye değişik düzeylerde olur.

Astım Neden Ortaya Çıkar Astım Nedir 

Ortaya çıkan nefes darlığı(veya solunum güçlüğü nöbeti bazen sadece hastanın hissedeceği fakat karşısındakilerin farkedemeyeceği kadar hafif geçer. Bazende şahsın son derece zor soluduğu ,soluk alıp verme esnasında vızıltıyı andıran ek seslerin duyulduğu, acil tıbbi yardımı gerektiren ağır bir nöbet biçiminde ortaya çıkar.Astımlı hastalar nöbetler dışındaki zamanlarda tamamen şikayetsiz olabilir.

Ancak nöbetler sırasında uygun biçimde tedavisi yapılmamış kişilerde ,solunum yollarındaki yaygın daralma kalıcı bir hal alabilir, dolasıyla hastalık kronikleşir(müzminleşir),hastaların nefes darlığı yakınması süreğen bir hale gelebilir.Nefes darlığı bu hastalığın ana bulgusudur.Bunu yanı sıra hemen daima ,değişik şiddette öksürük ve balgam yakınmaları vardır.

Astım gerek ülkemizde gerek dünyada yaygın bir problemdir. Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür.Hastalığın başlangıç yaşı değişir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak çocukluk çağı ve genç erişkin çağındaki astımlıların oranı ileri yaş grubuna göre biraz daha fazladır. Astımlı hastaların büyük bir grubu yapısal olarak, alerjik bünyelidir. Bunlarda astımın yanı sıra alerji ile ilgili diğer bulgular da bulunabilir. 

Bunlar; saman nezlesi, alerjik göz nezlesi, alerjik deri belirtileri ( egzama, kurdeşen v.s ), alerjik sinüzit gibi bulgulardır. Alerjik yapıya sahip olmak kalıtsal bir olaydır. Hasta ile kan bağı olan diğer kişilerde de söz konusu rahatsızlıkların bir veya bir kaçına rastlanabilir. Bazı astımlı hastalarda ise, ne kendin de ne de aile fertlerinde alerjik yapıya rastlamaz. 

Bu gruptakilerde astım genellikle erişkin yaşta ortaya çıkar, solunum sistemi enfeksiyonları, bazı mesleki faktörler ( toz veya kimyasal maddelere maruz kalmak ), bazı ilaçlar ( aspirin gibi ) krizlere neden olur.

YORUMLAR

Ad

Beni Bırakma,54,Dizi Fragman,88,Dizi Haberleri,228,Dizi Kıyafetleri,10,Dizi Müzikleri,95,Dizi Oyuncuları,88,Dizi Özetleri,3,Elif Dizisi,4,Makaleler,91,Reyting Sonuçları,8,Survivor 2019,5,Şarkı Sözleri,1070,Yarışma Haberleri,63,Yemekteyiz,31,Yemin Dizisi,14,Zuhal Topalla Sofrada,22,
ltr
item
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi: Astım Neden Ortaya Çıkar Astım Nedir
Astım Neden Ortaya Çıkar Astım Nedir
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/astim-neden-ortaya-cikar-astim-nedir.html
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/astim-neden-ortaya-cikar-astim-nedir.html
true
505482392627087628
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Daha fazla oku cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayın Hepsini gör SİZİN İÇİN ÖNERİLEN Etiket Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Ana Sayfaya Dön PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın