Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir

Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir

Öksürük bazı kişilerde sadece basit bir alışkanlık olarak bulunabilirse de, ciddi bir akciğer hastalığının belirtisi de olabileceğinden üzerinde önemle durulmalı ve nedeni anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Sigara içenlerin birçoğunun, özellikle sabah kalktıklarında az veya çok bir miktar balgamla birlikte olan öksürükleri vardır ve bunu pek de önemsemezler.Oysa tiryakilerin normal sigara öksürüğü diyeadlandırdıkları böyle bir kavram yoktur ve öksürük mutlaka bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmelidir.Nitekim,sigara tiryakilerinin hastalığı olan akciğer kanserinin ilk belirtisi öksürük olabilir ve bunun önemsenmemesi ,hastalığın teşhisinin gecikmesine neden olarak hastanın hayatına malolabilir.

Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir
Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir
Öksürük, kuru olabileceği gibi, balgam çıkarma ile birlikte de görülebilir ki, buna prodüktif öksürük adını veriyoruz.Çocukların öksürüklerinin kuru olmasının nedeni , çocuklar balgamlarını yuttukları içindir. 

Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir

Üst solunum yollarının viravl infeksiyonlarında , bronşit ve zatürre gibi hastalıkların bşlangıç  dönemlerinde kuru bir  öksürük vardır.çocukların öksürüklerinde, solunum yollarına yabancı cisim kaçmış olması ıhtimali mutlaka düşünülmelidir.

Uzun süre devam eden kuru öksürük hele kesik ise akciğer tüberkilozu için tipik sayılır.Hastalar daha sonra balgam çıkarmaya başlarlar Astımın bazı hastalarda sadece nöbetler şeklinde gelen öksürük krizleri ile başlayabildiğine sıkça rastlıuoruz .hastanın sabaha karşı öksürükle uyanması, soğuk havanın ve egsersizin öksürük krizlerine yol açması da astımı hatıra getirmelidir.

Kuru öksürük amfizemde de sık ratlanan bir bulgudur.buna karşılık kronik bronşitli hastaların öksürüğü balgamlıdır. Balgamın koyulaşması ,renginin sarı-yeşile dönmesi,miktarının artması ve fena bir kokusunun bulunması infeksiyonu gösterdiğinden derhal antibiyotik tedevisine başlanması gerektigini gösterir.

Daha çok bir çocukluk çağı hastalığı olan boğmaca da bir çeşit bronşittir.Öksürük nöbetleri halinde gelir ve hastayı çok yıpratır.Yüzde kızarma ,gözlerde kanlanma sıktır.Öksürükler arasında öter tarzda bir ses çıkması tipiktir.Öksürük nöbeti genellikle hastanın kusmasıyla sonlanır.

Öksürüğün ses kısıklığı ve boğaz ağrısı ile birlikteolması larenjit[ses telleri iltihabı]olasılıgını arttırır.

Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı,boğazda takıntı hissi,baş ağrısı ile birlikte öksürük olması ise sinüzit için karakteristik sayılır.
Nedeni bulunamayan öksürüklerde dikkatli bir kulak muayenesi de ihmal edilmemelidir.Zira orta kulak iltihabı da öksürükle birlikte olabilir.

Çeşitli duman ,gaz ve buharların solunması da kuru öksürüğe neden olur.Bu öksürük,hava yollarını koruma amaçlıdır.

YORUMLAR

Ad

Beni Bırakma,50,Dizi Fragman,88,Dizi Haberleri,225,Dizi Kıyafetleri,10,Dizi Müzikleri,91,Dizi Oyuncuları,85,Dizi Özetleri,3,Elif Dizisi,4,Makaleler,90,Reyting Sonuçları,8,Survivor 2019,5,Şarkı Sözleri,1080,Yarışma Haberleri,60,Yemekteyiz,31,Yemin Dizisi,9,Zuhal Topalla Sofrada,22,
ltr
item
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi: Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir
Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir
Hangi Hastalıklarda Öksürük Görülür Sebepleri Nedir
https://3.bp.blogspot.com/-5fYH8yH6JKA/WLnjgXnmfsI/AAAAAAAAAJc/x4xoltmgRaIMy5Wf571lfRJe1gSW2-R2wCEw/s1600/oksuruk-makale-oku.png
https://3.bp.blogspot.com/-5fYH8yH6JKA/WLnjgXnmfsI/AAAAAAAAAJc/x4xoltmgRaIMy5Wf571lfRJe1gSW2-R2wCEw/s72-c/oksuruk-makale-oku.png
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/hangi-hastaliklarda-oksuruk-gorulur-sebepleri-nedir.html
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/hangi-hastaliklarda-oksuruk-gorulur-sebepleri-nedir.html
true
505482392627087628
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Daha fazla oku cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayın Hepsini gör SİZİN İÇİN ÖNERİLEN Etiket Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Ana Sayfaya Dön PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın