ÖKSÜRÜK NEDİR? NE GİBİ FAYDA VE ZARARLARI VARDIR

Öksürük, solunum sistemini  bir savunma mekanizmasıdır. Amacı, yabancı cisimlerin (toz, mikrop...) hava yollarına girmesini ve salgıların ...

Öksürük, solunum sistemini  bir savunma mekanizmasıdır. Amacı, yabancı cisimlerin (toz, mikrop...) hava yollarına girmesini ve salgıların buralarda birikmesini önlemek ve bunların dışarıya atılmalarını sağlamaktır. Öksürük bu yönüyle yararlıdır ve tedavi edilmesi gerekmez. Örneğin, astım krizindeki bir hastaya öksürük kesici bir ilaç vermek kesinlikle sakıncalıdır. 

ÖKSÜRÜK NEDİR? NE GİBİ FAYDA VE ZARARLARI VARDIR ?

Öksürük refleksinin ortadan kaldırılmasıyla, hava yollarında biriken balgam dışarıya atılamaz olur ve bunlar hava yollarını tıkayarak hastanın nefes darlığını büsbütün arttırır. Buna karşılık öksürük refleksini ortadan kaldırılmasını gerekli olduğu durumlar da vardır. 

Örneğin, kaburga kırığı olan bir hastanın öksürmesi mutlaka önlenmelidir, çünkü öksürme sırasında kaburgaların uçları oynayarak akciğerleri zedeleye bilirler. 

Uzun süreli öksürük nöbetleri göğüs ve karın kaslarında ağrılara neden olur. Bunlar bazen hastayı canından bezdirecek kadar rahatsız edici de olabilirler. Şiddetli öksürüklerin çok nadir de olsa kaburga kırığına yol açtığı rastladığımız olaylardandır.

Şiddetli ve uzun süreli öksürük nöbetleri hastanın bayılmasına da yol açabilir. Daha çok kronik bronşitli erkek hastalarımızda rastladığımız bu olayın nedeni, öksürük nöbetleri sırasında beyine yeterli kan gidememe sidir. 

YORUMLAR

Ad

Beni Bırakma,52,Dizi Fragman,88,Dizi Haberleri,227,Dizi Kıyafetleri,10,Dizi Müzikleri,93,Dizi Oyuncuları,87,Dizi Özetleri,3,Elif Dizisi,4,Makaleler,91,Reyting Sonuçları,8,Survivor 2019,5,Şarkı Sözleri,1070,Yarışma Haberleri,63,Yemekteyiz,31,Yemin Dizisi,12,Zuhal Topalla Sofrada,22,
ltr
item
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi: ÖKSÜRÜK NEDİR? NE GİBİ FAYDA VE ZARARLARI VARDIR
ÖKSÜRÜK NEDİR? NE GİBİ FAYDA VE ZARARLARI VARDIR
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/oksuruk-nedir-ne-gibi-fayda-ve-zararlari-vardir.html
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/oksuruk-nedir-ne-gibi-fayda-ve-zararlari-vardir.html
true
505482392627087628
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Daha fazla oku cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayın Hepsini gör SİZİN İÇİN ÖNERİLEN Etiket Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Ana Sayfaya Dön PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın