Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir? Detaylar yazımızın devamında.

Opera teatral ögeleri de kullanan, müzik temelli bir temsildir. Operalarda kullanılan müzik, en yüksek bilgilerle inşa edilmiş, neredeyse üzerine müzik mühendisliği hassasiyeti ile meydana getirilmiştir. Batı müzik kültürünün temel geleneklerinden biridir. Operalar tıpkı tiyatrolar gibi bir dönemi ya da olayı yansıtırlar ancak bunu müzikli bir söylev eşliğinde gerçekleştirirler.Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir? Tüm detaylar yazımızın devamında.
Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir?
Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Opera sahnesinde de kostüm ve dekor tıpkı tiyatroda olduğu gibi bir önem taşır. Işıklar teatral kullanım içindedir. Çok sesli düzenlenen Opera, tıpkı tiyatro gibi konusu ve biçemlerine yönelik sınıflandırılırlar.

Operanın Tarihçesi

16. yüzyılda Rönesans hareketleri ile ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıktığı dönemlerde, şenliklerde (düğün vb.) ortamı neşelendiren Opera teatral unsurları kullanmamakta, belirli bir konu çerçevesinin yalnızca beş sesli bir müzik dinletisi şeklindeydi. Daha sonra bu müzikal seslendirmelere teatral unsurlar da eklenmek üzere, Opera sanatının son şekli meydana gelmiş oldu. 

Artık Opera, müzikal dinleti ile rol almanın birleştiği bir sahne sanatı halini almıştı. Opera sanatçıları artık dile getirdikleri hikâyeye uygun rollere bürünerek bir çeşit tiyatro canlandırması içindeydiler. Sahne unsurlarının hepsi operaya dâhil olmuştu ve ayrıca ek olarak müziğe eşlik edecek bir de orkestraları vardı. Opera bu anlamda antik yunanda gerçekleştirilen sahne sanatlarına köken oluşturan gösterilere de oldukça yakındır. 

Operanın Yapısı ve Çeşitleri

Operalar genellikle konularını trajedilerden alır. Klasik sanatların yüksek zümreden bahis örneği operada hala sürmektedir. Genellikle karşılıksız aşk, umutsuzluk vb temalar üstünden insanın başından geçenler konu edilir. Ve operalar iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda hikâye sözlü biçimde seyirciye aktarılır. İkinci kısımda ise müzikal yapı devreye girer. 

Operalarda başlıca unsurları uvertür, resitatif, arya, koro, final ve baledir.  Konusu bakımından ise iki çeşit opera bulunur. Acıklı konuları işleyen operalara sadece opera olarak ad verilirken, konusuna komik unsurları da dâhil eden operalara opera komik denilmektedir. 

YORUMLAR

Ad

Beni Bırakma,52,Dizi Fragman,88,Dizi Haberleri,226,Dizi Kıyafetleri,10,Dizi Müzikleri,91,Dizi Oyuncuları,86,Dizi Özetleri,3,Elif Dizisi,4,Makaleler,91,Reyting Sonuçları,8,Survivor 2019,5,Şarkı Sözleri,1080,Yarışma Haberleri,64,Yemekteyiz,31,Yemin Dizisi,12,Zuhal Topalla Sofrada,22,
ltr
item
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi: Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir?
Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir?
Opera Nedir? Tarihçesi , Bölümleri ve Çeşitleri Nelerdir? Detaylar yazımızın devamında.
https://1.bp.blogspot.com/-xocqtTxBO4g/XDIcj8r-eSI/AAAAAAAAFkM/NJKBISiMbpQJwZNB01VQf_0z0uMtoRlzQCLcBGAs/s640/Opera%2BNedir%2BTarih%25C3%25A7esi%2B%252C%2BB%25C3%25B6l%25C3%25BCmleri%2Bve%2B%25C3%2587e%25C5%259Fitleri%2BNelerdir.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xocqtTxBO4g/XDIcj8r-eSI/AAAAAAAAFkM/NJKBISiMbpQJwZNB01VQf_0z0uMtoRlzQCLcBGAs/s72-c/Opera%2BNedir%2BTarih%25C3%25A7esi%2B%252C%2BB%25C3%25B6l%25C3%25BCmleri%2Bve%2B%25C3%2587e%25C5%259Fitleri%2BNelerdir.jpg
Dizi Haberleri ve Dizi Fragmanları Sitesi
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/opera-nedir-tarihcesi-bolumleri-ve-cesitleri-nelerdir.html
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/
https://www.dizifragmani.tv/2019/01/opera-nedir-tarihcesi-bolumleri-ve-cesitleri-nelerdir.html
true
505482392627087628
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı HEPSİNİ GÖR Daha fazla oku cevap Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa Sayfalar Yayın Hepsini gör SİZİN İÇİN ÖNERİLEN Etiket Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Ana Sayfaya Dön PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamıyorum, lütfen kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın